چگونه خانم ها وارد تئاتر گیلان شدند؟

جمعیت محمدیه که به رهبری آقای عبد المجید فرساد تا سیس شده بود ، اعضای آن متشکل از آذربایجانی ها و ایرانی ها بودند و تمام تلاششان در مدرسه ای بنام صومعه بجار.این گروه بر آن شد تا نمایش آرشین مالالان را که جزء ادبیات آذربایجان و موزیکال میباشد بروی صحنه ببرد.در این نمایش چند شخصیت زن نقش اساسی را بر عهده داشت ولذا عبد المجید فرساد رهبر گروه تصمیم گرفت چند بازیگر زن را در نمایش شرکت دهد قابل به ذکر است که تا آن روز هیچ زنی بروی سن تاتر گیلان نرفته بود .بعد از مدتی تلاش فرساد توانست خانمی قفقازی به نام سونا را راضی کند تا در نمایش بازی کند . بدین ترتیب برای اولین بار زن به صحنه های نمایش گیلان گام نهاد و این بزرگترین خدمتی بود که جمعیت محمدیه به ویژه عبد المجید فرساد برای نمایش گیلان انجام داد .

در اوج فعالیت انجمن فرهنگ یکی  از اتفاقات مهم این بود که دومین زن بازیگر بنام مریم گرجی وارد صحنه تئاتر شد  .این دختر قفقازی از پدری گرجی و مادری ارمنی بود .وی در اواخر سال 1299 بر صحنه تئاتر ظاهر گشت و نخستین نقش خود را در انجمن فرهنگ ایفا نمود.در خشش سونا و مریم با اکراه و توهین های بسیار همراه بود اما یکی از دلایلی که مانع هر گونه اقدام جدی بر علیه آنها می شد تابعیت آنها از دولت روسیه و مسلمان نبودنشان بود . بهر حال اقدام شجاعانه آنها باعث شد تا جنبشی در میان بانوان متجدد و با فضیلت رشت پدید آید و آن ها را به مبارزه بیشتری برای کسب حقوق اجتماعی وا داشت .

 

 

 

/ 16 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ناشکيبا

وبلا گ قشنگي داري خوشم اومد. به من هم سر بزن[گل]

ناشکيبا

وبلا گ قشنگي داري خوشم اومد. به من هم سر بزن[گل]

گیله طنز

سلام - جالب بو اگه بتانسته بی ، اَ گبانه به زوانه گیلکی بینیویسی عالی بوسته . شمه دس درد نوکنه .[گل][دست]

سایه سرشار

سلام... (دلم واسه بچگیام تنگ شده!) به روزم. لحظه هات سرشار از نور

امیر حسین سقطی

با سلام ممنون از اینکه بهم سر زدی و نظر گذاشتی . وبلاگت رو خوندم و ازش خوشم اومد . خوشحال میشم باز هم بهم سر بزنی با تشکر

باران

با سلام و خسته نباشید. دنبال مطلبی جامع در مورد نمایش عروس گولی هستم...